Nowa metoda w leczeniu pacjentów kardiologicznych opracowana przez lekarzy z USK w Opolu
Lekarze z USK w Opolu opracowali nową małoinwazyjną metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego. Jej opis i zapis wideo zostały właśnie opublikowane w najbardziej prestiżowym amerykańskim czasopiśmie z zakresu kardiologii inwazyjnej
– Opracowana przez nas metoda jest wykorzystywana przy zabiegach implantacji zastawki aortalnej (TAVI) i wprowadzaniu pompy Impella wspomagającej pracę serca. Może być również użyta w zabiegach naczyniowych na aorcie – wyjaśnia dr hab. n. med. Jerzy Sacha, prof. Politechniki Opolskiej, kierownik zespołu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który opracował tę metodę.
– Opis metody wraz z demonstracją wideo został opublikowany w najbardziej prestiżowym amerykańskim czasopiśmie „JACC Cardiovascular Interventions” i – co ważne dla specjalistów, którzy chcieliby się z nią zapoznać – jest dostępny przez 50 dni za darmo pod adresem: authors.elsevier.com/a/1fgde6uPJvmuZ6 – podaje prof. Sacha.
„JACC Cardiovasc Interv” jest najważniejszym czasopismem dotyczącym kardiologii inwazyjnej i dzięki temu, metoda opracowana przez opolskich kardiologów i kardiochirurgów ma szansę na szybkie rozpowszechnienie na świecie.
Zabiegi z przezskórnego dostępu podobojczykowego do tętnicy pachowej są wizytówką opolskiego ośrodka na arenie międzynarodowej. USK w Opolu jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie są one przeprowadzane, również u chorych przekazywanych z innych szpitali.
– Prowadzimy szkolenia dla lekarzy i liczymy, że nasze metody będą wkrótce z powodzeniem stosowane przez operatorów w innych ośrodkach – dodaje prof. Sacha.
Zespół biorący udział w opisanym zabiegu: Jerzy Sacha (kardiolog, prof. Politechniki Opolskiej), Krzysztof Krawczyk (kardiolog), Zbigniew Brzeziński (kardiochirurg), Witold Gwóźdź (kardiochirurg), Robert Kiwus (anestezjolog), Marek Cisowski (kardiochirurg, prof. Uniwersytetu Opolskiego), Sara Koksanowicz (pielęgniarka anestezjologiczna), Marta Kopacz (technik RTG), Renata Łańska (pielęgniarka anestezjologiczna), Małgorzata Nowak (instrumentariuszka), Monika Świderska (instrumentariuszka), Filip Żuczek (technik RTG).
Na zdjęciu: Zespół z USK w Opolu (od prawej: lekarze Krzysztof Krawczyk, Witold Gwóźdź, Jerzy Sacha, pielęgniarka Edyta Worek) podczas jednego z zabiegów w sali hybrydowej.