Opolskie Spotkania Biznesowe. Spojrzenie na otoczenie prawne i podatkowe przedsiębiorców w roku 2022.
Opolska Izba Gospodarcza zainaugurowała cykl spotkań Opolskie Spotkania Biznesowe. – One nie tylko integrują przedsiębiorców, mówi Liliana Łuczkiewicz z OIG, ale przede wszystkim pozwalają na nawiązywanie kontaktów biznesowych, rozwiązywanie trudnych tematów i wymianę doświadczeń.
22 lutego 2022, jako pierwszy podwoje otworzył salon Ford Store Opole BCH Chwaliński.
– Do udziału w spotkaniu zachęciła mnie bardzo ciekawa agenda, realizująca temat: Spojrzenie na otoczenie prawne
i podatkowe przedsiębiorców w roku 2022 – mówi Łukasz Kołodziej, szef spółki Hit Media – Jestem w okresie przekształceń własnościowych i obecność prawników oraz doradców finansowych i podatkowych jest jak najbardziej pożądaną.
OFERTA
Obok oferty szkoleń z dofinasowaniem, którą przedstawił Dariusz Mazurczak, dyrektor OCRG i współorganizator spotkania, pojawiła się informacja o nowych możliwościach finasowania, pożyczek, kredytów. Kwestie te omówił Dariusz Piotrowski z Banku PKO BP – Złotego Sponsora Opolskiej Izby Gospodarczej. Wrocławska Kancelaria Prawa Gospodarczego Koksztys, pokazała, że Polski Ład ma także jasne strony. W końcowej części spotkania dyskutowano nad problem przekształceń własnościowych, a Szymon Krawczyk omówił rodzaje ulg podatkowych, proponowanych przez autorów Polskiego Ładu. – Salon Forda ma dla członków Opolskiej Izby Gospodarczej specjalną ofertę – mówiła Maria Ciołeszyńska, menadżer Salonu – wystarczy zadzwonić i podać hasło Opolska Izba Gospodarcza, a znajdziemy coś wyjątkowego.
KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO KOKSZTYS
Kancelaria Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia od niedawna jest członkiem Opolskiej Izby Gospodarczej. W tym roku obchodzi 30 urodziny. Od 1992 zapewnia pełny zakres obsługi prawnej oraz wsparcie w odzyskiwaniu należności, a to czyni ją jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii w Polsce. – Dajemy wsparcie prawne wszystkim firmom, bez względu na skalę czy rodzaj biznesu jaki prowadzą. Prowadzimy sprawy w pełnym zakresie, przed wszystkimi instancjami oraz na wszystkich etapach – mówił Jakub Pomorski. Patrząc z perspektywy lat, ilości klientów, przeprowadzonych spraw, ich różnorodności okazuje się, że udało się zbudować instytucję o niezwykle szerokim spektrum specjalizacji, zebrać doświadczenia, nabyć wiedzę praktyczną, która stanowi rzeczywiste bogactwo firmy.
– Rocznie, Kancelaria Koksztys obsługuje ponad 10 tys. klientów. Liczby mówią same za siebie – mówi dalej Jakub Pomorski. Naszym celem jest stworzenie platformy wzajemnej pomocy, wymiany doświadczeń, chcemy zmienić spojrzenie i nastawienie do otoczenia prawnego biznesu. Dlatego chcemy brać udział w spotkaniach i w tym celu będziemy współpracować z Opolską Izbą Gospodarczą.
KIERUNEK – HANDEL ELEKTRONICZNY
Rok 2022 będzie dużo trudniejszy niż 2020, kiedy pojawiła się pandemia. Wtedy nikt nie wiedział co dalej? Teraz firmy zaczęły się uczyć i odnajdywać w nowej rzeczywistości. Żyjemy jednak w bardzo niepewnych czasach. Otrząsamy się z szoku, jakim była pandemia, która skłoniła przedsiębiorstwa do pilnego zrewidowania sposobu prowadzenia działalności, przyjrzenia się modelom operacyjnym i podjęcia decyzji o zmianach. Wiele branż przeszło na handel elektroniczny. Pojawiło się zaskakująco dużo nowych kanałów dystrybucji, nowe formy kontaktów z klientem, nowe typy transakcji, a więc i nowe problemy formalne i organizacyjne. Przedsiębiorcy skorzystali z możliwości, zminimalizowali koszty i w kraju osiągnęli prawie wszystko. Niestety niewiele firm, wykorzystało szansę, jaką daje handel międzynarodowy. Stanowi to duże wyzwanie. Firma handluje towarem lub usługami w Polsce, ale boi się ekspansji. Przedsiębiorcy mówią, zbyt mało wiem o rynkach zagranicznych, nie znam przepisów, nie wiem czym się charakteryzują podatki i jak to załatwiać. Dodatkowo towarzyszy obawa, że produkt się nie przyjmie. Jest to niewykorzystany segment rynku, a bardzo atrakcyjny i rozwojowy. Kancelaria dysponuje zespołem ponad 120 doświadczonych radców prawnych, adwokatów, prawników i doradców podatkowych, którzy stanowią solidne wsparcie dla klientów zarówno w Polsce jaki za granicą, więc mogą przygotować firmę do działalności eksportowej.
CHCEMY SIĘ SPOTYKAĆ
– Nam wszystkim zależy na spotkaniach – mówi Zbigniew Maleska, właściciel firmy DOKTORVOLT. Zrzeszeni w Izbie mamy dostęp do co najmniej 400 innych podmiotów. To bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Spotkania, które wracają po okresie pandemii ułatwiają nam dostęp do dodatkowych rynków zbytu, zakupów. Spotykamy się
i wymieniamy informacje. Członkostwo w Izbie pozwala także na negocjacje cen, a to bardzo ważne.
Paradoksalnie, mimo, że bardzo chcemy rozwijać biznes zamykamy się na własnym podwórku. Przyczyna: bo mamy taką mentalność, bo boimy się wyjść poza granice komfortu, bo musielibyśmy zmienić myślenie i spojrzeć na biznes z innej perspektywy. Nie jest to łatwe, ale pomocą służy Opolska Izba Gospodarcza z szeregiem swoich członków.
– Rozwój to kwestia strategicznego, długoterminowego planu działania, wiedzy i umiejętności wykorzystania chwili – kończy wypowiedź Jakub Pomorski.