Tłumaczyli zawiłości split payment / Brzeg

W budynku starostwa przy ul. Wyszyńskiego 23 w Brzegu odbyło się 27 czerwca bezpłatne szkolenie dotyczące mechanizmu podzielnej płatności „split payment”. Miało one na celu wyjaśnienie zawiłych zagadnień związanych z płatnościami i omówienie zmian, jakie Ministerstwo Finansów wprowadzi w Polsce od 1 lipca.

Przypomnijmy – split payment to mechanizm mający stanowić nowe narzędzie do walki z wyłudzeniami podatku VAT poprzez stosowanie podzielonego systemu płatności w transakcjach B2B. Jego istota sprowadza się do zastosowania systemu płatności, w którym kwota podatku VAT, wydzielona z należnej sprzedawcy kwoty brutto wynagrodzenia, trafia na wyodrębniony rachunek bankowy (rachunek VAT), o ograniczonej dostępności dla sprzedawcy.

Organizatorem szkolenia była Opolska Izba Gospodarcza, a poprowadziły je Małgorzata Gwiazda-Olszewska – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu i Ewa Rakoczy-Ciska – Dyrektor PKO Bank Polski SA Odział w Brzegu. Ze szkolenia skorzystali zarówno prywatni przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele różnych instytucji.